Yer (Taban) Döşemesi

 

 

Kızıl Çam'ın dünyadaki en geniş yayılışı Türkiye’dedir. Ülkemizde esas olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Batı ve Orta Karadeniz bölgesinde de lokal yayılış gösterir. Deniz seviyesinden  1000 m - 2000 m yüksekliğe kadar ulaşan Kızılçam, ışığı seven hızlı büyüyen bir çam türüdür. lambri-ve-tavan-dosemesi

20 m'ye kadar boylanabilir. Kalın ve genellikle koyu kızıl renkteki genç sürgünlerinden dolayı bu adı alır. Diğer çam türlerine göre daha sert olan dokusu nedeniyle yer döşemelerinde ve duvar lambrilerinde kullanılmaktadır.

Batı Anadolu ve Akdeniz bölgesindeki geniş yayılışının dışında kızılçam, Akdeniz ikliminin bariz olarak görüldüğü mikroklima bölgelerinde küçük adacıklar halinde bulunur. Buralar, Erbaa yakınlarındaki Kelkit çayı ile Yeşilırmağın birleştiği yer, Ayancık, Sinop, boyabat, Amasya, Zonguldak’tır. Türkiye’de en büyük yayılışı Akdeniz kıyı kuşağı ile kıyıya yakın arka bölgelerdir. Ülkemizde 1500 m’ye kadar yetişir.Türkiye'de yaklaşık 3.729.866 hektar saf kızılçam ormanı bulunmaktadır.

Kolay işlenmesi nedeniyle yapı malzemesi, mobilya ve ambalaj sanayisinde kullanılır.

Resimleri büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız...

 


 
 
AIzaSyA1nrOXg0TvZsmKgE5vexqu1m3xVPyzZgg